Krótka instrukcja budowy drukarki 3d Graber i3

Trochę mi zajęło skompletowanie części do drukarki 3d, ale już wszystko jest więc pora zdać małą relację z budowy. Samo składanie w rzeczywistości trwało długo, bo robiłem to partiami, w miarę jak docierały części. Jeszcze raz zaznaczę, że to moja pierwsza drukarka 3d i pewnie jest wiele osób, które mogłyby to lepiej opisać ze względu na swoje doświadczenie. Z drugiej jednak strony, dla doświadczonych osób pewne zagadnienia mogą wydawać się oczywiste i niewarte wspomnienia, podczas gdy ja mam w pamięci problemy, które napotkałem, więc może początkujące osoby także zyskają na lekturze tego tekstu.

Graber i3Zaczynamy zmontowania ramy, która została już wcześniej pomalowana. Pierwszym elementem, który poszedł na próbę była obudowa panelu sterującego LCD. Podobnie jak przy malowaniu wyszedłem z założenia, że jak w tym elemencie coś popsuję, to nic się nie stanie, bo obudowę i tak docelowo pewnie będę zmieniał.

Graber i3 - obudowa LCD

Do montażu użyłem śrub M3x20 imbusowych z podkładkami i nakrętkami. Początkowo planowałem użyć nakrętek samohamownych, ale okazały się zbyt ciężko chodzić, żeby sensownie wszystko poskręcać przy słabym dostępie narzędziami. Właściwie polecane są śruby o 4mm krótsze, ale dla mnie 20mm było wygodniejsze. Do montażu większości elementów w drukarce będą używane te same śruby. Należy zaznaczyć, że w śruby warto się zaopatrzyć w lokalnym sklepie metalowym, bo w marketach budowlanych zwykle ten rozmiar nie jest dostępny na wagę, a na sztuki cena jest nieprzyzwoicie wysoka.

Graber i3 - obudowa LCD

Kolejnym, już poważnym elementem do złożenia są uchwyty silników osi Z, z otworem do mocowania prowadnic.

Graber i3 - uchwyt silników osi Z

Skręcenie wymaga jednej śruby dla jednego elementu.

Graber i3 - uchwyty silników osi Z

Złożone uchwyty należy przykręcić do pionowego elementu ramy.

Graber i3 - uchwyt silnika osi Z na ramie

Po przykręceniu elementu pionowego do ścian bocznych konstrukcja stoi stabilnie.

Graber i3 - konstrukcja stoi

Po zamontowaniu podstawy, całość nabiera sztywności.

Graber i3 - dolna część ramy

W dalszej kolejności należy przymocować uchwyt koła pasowego osi Y. Ja użyłem do tego śrub M3x10, ale to zdecydowanie zły wybór. Powinny być M4x10.

Graber i3 - uchwyt koła pasowego osi Y

Między dwoma częściami uchwytu w przyszłości będzie łożysko umożliwiające swobodny ruch paska osi Y.

Graber i3 - uchwyt koła pasowego osi Y

Z drugiej strony podstawy montowany jest uchwyt silnika krokowego osi Y. Warto przy montażu śrubą M4x10 przymierzyć od razu silnik, żeby podkładka lub nakrętka nie wystawały za bardzo.

Graber i3 - uchwyt silnika osi Y

Teraz można już założyć przednią część ramy, mocując uchwyt koła pasowego śrubami M4x10.

Graber i3 - przód ramy

Z tyłu jest analogiczna sytuacja.

Graber i3 - tył ramy

Konstrukcja jest już zupełnie sztywna. Można zamontować górne uchwyty prowadnic osi Z.

Graber i3 - górny uchwyt osi Z

W widocznym otworze znajdzie się koniec prowadnicy osi Z, a element J będzie ją blokował na sztywno od góry. Oczywiście zamontować należy oba uchwyty – po lewej i prawej stronie.

Graber i3 - górny uchwyt osi Z

Można się zabrać za składanie podstawy stołu grzewczego.

Graber i3 - stół

Łożyska liniowe mocujemy z użyciem trytytek 2,5×100. Mocowanie, być może wbrew pozorom, jest pewne i sztywne. Przykręcić należy też uchwyt paska napędowego osi Y.

Graber i3 - stół

W dalszej kolejności można złożyć najbardziej skomplikowany element – oś Z. Zaczynamy od lewego uchwytu osi, na którym będzie zamontowany też silnik.

Graber i3 - uchwyt silnika osi X

Przy składaniu pierwszych elementów należy pamiętać o nakrętce napędowej osi Z. Jest to nakrętka M5, bo taki będzie pręt do napędu osi Z.

Graber i3 - uchwyt silnika osi X

Uchwyt posiada miejsce na dwa łożyska liniowe. Nakrętka napędowa trzymana jest przez boczny element.

Graber i3 - uchwyt sinika osi X

Całość skręca się śrubami M4. Konstrukcja ma być sztywna, ale nie należy przesadzać z siłą, żeby nie powyginać płyty MDF.

Graber i3 - uchwyt silnika osi X

Można przejść do drugiego uchwytu, który z kolei będzie trzymał koło pasowe. Zaczynamy od elementu trzymającego nakrętkę napędową.

Graber i3 - uchwyt koła pasowego osi X

Do złożenia uchwytu potrzeba kilku kolejnych elementów. W tym śruby M8, na której będzie obracać się łożysko 608ZZ.

Graber i3 - uchwyt koła pasowego osi X

Składamy części.

Graber i3 - uchwyt koła pasowego osi X

I dokładamy łożyska liniowe.

Graber i3 - uchwyt koła pasowego osi X

Element skręcamy, razem ze śrubą M8 i łożyskiem pełniącym rolę koła pasowego. Warto sprawdzić czy obraza się lekko.

Graber i3 - uchwyt koła pasowego osi X

Kolejne łożysko 608ZZ, także w roli koła pasowego można założyć na wcześniej przygotowany uchwyt z przodu ramy drukarki. Używamy kawałka pręta M8, np. uciętego ze śruby.

Graber i3 - koło pasowe osi Y

Przed zamontowaniem stołu warto przykręcić wstępnie silnik krokowy napędzający oś Y i założyć zębatkę (ja użyłem 20-zębowej). Ostatecznie zostanie przykręcony przy napinaniu paska napędowego osi Y.

Graber i3 - silnik osi Y

Do założenia stołu będą potrzebne jeszcze prowadnice osi Y.

Graber i3 - mocowanie prowadnic osi Y

Uchwyt przykręcany dociągany na trytytki sprawia, że mogą być minimalnie dłuższe niż potrzeba. W razie czego można je skrócić szlifierką kątową. Oczywiście nie można zapomnieć o założeniu stołu przed montażem prowadnic.

Graber i3 - prowadnica osi Y

Silniki krokowe osi Z montuje się do wcześniej przygotowanych uchwytów.

Graber i3 - silnik osi Z

Moim założeniem było, że ekstruder kupię kompletny i gotowy. Wybrałem ekstruder Wade w wersji od Prusy i3 rework. Aby go zamontować potrzebny jest wózek osi X od Prusy i3, który pasuje do rozstawu prowadnic osi X Grabera.

Graber i3 - wózek osi Z od Prusy i3 rework

Wózek ma miejsca na cztery łożyska liniowe LM8UU. Po założeniu go na prowadnice można składać wszystkie elementy osi X.

Graber i3 - oś X

Oś X zakłada się na prowadnice osi Z.

Graber i3 - etap budowy

Silnik osi X będzie przemieszczał się po osi Z. Warto o tym pamiętać dobierając długość przewodów. Przykręcamy go tylko wstępnie, bo będzie napinał pasek osi X.

Graber i3 - silnik osi X

Sprzęgła łączą osie silników osi Z ze śrubami napędowymi.

Graber i3 - śruba osi Z

Drukarka prezentuje się już całkiem okazale.

Graber i3 - konstrukcja mechaniczna

Przyszła pora, żeby założyć i napiąć pasek osi X. Pasek ma być napięty, ale ma się delikatnie uginać po naciśnięciu palcem.

Graber i3 - pasek osi X

Końce paska mocuje się trytytkami przy wózku osi X.

Graber i3 - mocowanie paska osi X

Przygotowanie stołu grzejnego do montażu polega na zamocowaniu termistora. Od strony, gdzie przebiegają ścieżki, będzie leżała szyba. Po drugiej stronie można poprowadzić przewód, tak aby termistor przełożyć przez otwór na środku stołu. Można go zabezpieczyć silikonem wysokotemperaturowym a przewód przykleić taśmą kaptonową, która także jest odporna na wysoką temperaturę. Ważne jest też dobre przylutowanie odpowiednio grubych przewodów zasilających. Ja użyłem przewodów (linek) o przekroju 1,5mm2 w osłonach odpornych na wysoką temperaturę. Jeden z przewodów przylutowany jest do pół 2 i 3, a drugi do pola 1. Przewody przylutowałem po obu stronach, po przełożeniu ich przez otwory. Jest to ważne, bo stół jest zasilany dużym prądem.

Graber i3 - podłączenie stołu grzejnego

Po odpowiednim zamocowaniu kabli, stolik grzejny (hotbed) najlepiej przykręcić na sprężynach, co ułatwi jego poziomowanie w przyszłości.

Graber i3 - mocowanie stołu grzejnego

Na koniec na stolik układa się szybę i mocuje klipsami do papieru. Moja szyba, zamówiona u szklarza ma 3mm grubości i wymiary 20cm na 20cm, chociaż mogłaby też być nieco szersza lub dłuższa.

Graber i3 - szyba stołu grzejnego

Mocowanie ekstrudera do wózka osi X, śrubami M4, wydawałoby się banalnym zabiegiem, gdyby nie to, że koło zębate obciera o wózek… I to wcale nie jest tylko mój problem, na wielu zdjęciach widać, że wózek jest lekko podszlifowany. Żeby tego uniknąć wyciąłem niewielką podkładkę z tworzywa sztucznego między wózek a ekstruder.

Graber i3 - ekstruder Wade od Prusy i3 rework

Przed montażem do wózka na gotowo warto wpierw przykręcić głowicę (hot end). W moim przypadku po przykręceniu był luz około 1mm przez co hotend nie był zamocowany w osi przesuwu filamentu. Na szczęście udało się dobrać idealnie pasującą podkładkę, którą włożyłem w gniazdo ekstrudera przed głowicą. Wszystko jest sztywne, stabilne i w osi.

Graber i3 - głowica

Każda z osi musi mieć także wyłączniki krańcowe na początku osi – oś X po lewej stronie, oś Z na dole, a oś Y z tyłu. Dzięki endstopom elektronika jest w stanie określić gdzie jest początek układu współrzędnych. Wyłączniki krańcowe można przymocować trytytkami. W przyszłości można oczywiście wydrukować sobie jakieś bardziej eleganckie uchwyty do nich, ale póki co mocowanie sprawdza się bardzo dobrze.

Graber i3 - endstop

Pozostało jeszcze zamocować elektronikę i podłączyć przewody. Nie wyobrażam sobie tej czynności bez zaciskarki do złącz goldpin, o której pisałem już przy jakiejś okazji. Warto też się zastanowić jak poprowadzić przewody i zgrupować je w spiralnych osłonkach, które są odpowiednio sztywne, a jednocześnie wystarczająco giętkie do podłączenia ruchomych elementów.

Graber i3 - Ramps 1.4

Pozostaje pierwsze włączenie i sprawdzenie czy wszystko działa.

Graber i3 - panel sterujący

Oczywiście na powyższym zdjęciu widać coś, o czym jeszcze nie pisałem. Oprogramowanie, które sprawia, że wyświetlacz cokolwiek wyświetla. Ale to już temat na osobny wpis. Zapewne napiszę też o pierwszych wydrukach, kalibracji. Być może warto też podsumować wszystkie koszty.

 

 

Reklamy

One Response to Krótka instrukcja budowy drukarki 3d Graber i3

  1. domindiy says:

    Swietny artykuł, zdecydowanie prosze o kolejne dotyczace kosztow oraz oprogramowania.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: